RANCANGAN PENGAJARAN MAKRO
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup (Masakan)
Tahun : Kelas Pendidikan Khas Unit 3
Bilangan Pelajar : 6 orang
Tarikh :
Masa : 8.30 pagi – 9.00 pagi
Tajuk : Masakan – Peralatan menghidang
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menamakan peralatan menghidang.
2. Melakukan cara menghidang yang betul.
Nilai : bekerjasama, patuh kepada arahan, memberi perhatian,berhati-hati,menjaga kebersihan,yakin diri.
KBKK :
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengenal peralatan di dapur
Alat Bantu Mengajar : peralatan menghidang, kad bergambar, muzik
Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran :
KAEDAH/ TEKNIK | AKTIVITI | PENILAIAN | BBM/CATATAN |
Set induksi ( 5 minit) | Permainan kotak bermuzik” 1. Murid menjalankan permainan kotak bermuzik dan apabila muzik berhenti murid yang memegang kotak dikehendaki menunjukkan gaya sesuatu. 2. Murid yang lain cuba meneka gaya yang ditunjukkan oleh rakan mereka. | -Soal jawab | - Muzik - Kotak |
Langkah 1 (5 minit) | 1. Guru menunjukkan dan menerangkan gambar alatan menghidang melalui kad gambar . 2. Murid menamakan alatan menghidang dengan bimbingan guru seperti : pinggan,mangkuk, sudu, garpu, cawan, piring, gelas,teko,jag,dulang dan tudung saji. | -Soal jawab Menyatakan nama alatan yang betul . | Kad gambar |
Langkah 2 ( 5 minit) | 1. Guru menunjukkan ( benda maujud) -piring, cawan , piring kuih, teko, kuih, air dan dulang. alatan menghidang untuk minum petang. 2. Murid menamakan alatan menghidang untuk minum petang tanpa bantuan guru. | -Soal jawab | Benda maujud - Piring & cawan - Teko - Piring kuih dll |
Langkah 3 (12 minit) | 1. Guru menerangkan dan menunjukkan alatan yang diperlukan untuk minum petang dan cara-cara menghidang. 2. Murid diminta mendemontrasikan cara cara menghidang untuk minum petang secara individu dengan bimbingan guru. 3. Guru mengedarkan lembaran kerja murid. 4. Guru meminta murid menamakan gambar yang dilihat dan menyenaraikan alatan bagi hidangan minum petang. | - Latihan pengukuhan | Benda maujud - Piring - Cawan - Teko - Dulang dll - Lembaran kerja |
Penutup ( 3 minit) | “ Permainan teka teki” 1. Guru memanggil seorang murid ke hadapan untuk memilih kad gambar. 2. Murid yang dipilih mengambil satu kad dan meminta rakan yang lain meneka gambar yang dipilih. 3. Murid yang meneka dengan tepat diberikan ganjaran kek. 4. Rumusan: Kognitif: Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini. Sosial: Guru memberikan pujian dan galakkan kepada murid yang terlibat aktif dalam pengajaran dan pembelajaran. | - Soal jawab | - Kad gambar - Ganjaran |
0 comments:
Post a Comment